"Gdyż tam, gdzie dwaj lub trzej zbierają się w moje imię, jestem pośród nich".
 
Mt 18, 20  

Jezu Ufam TobieWydarzenia  


14 grudnia (druga sobota miesiąca) o godz. 9.00 w Sandomierzu w kościele św. Jakuba, który jest podwójnym sanktuarium – Błog. Sadoka i 48 Sandomierskich Męczenników Dominikańskich oraz Matki Bożej Różańcowej przy ulicy Staromiejskiej 3 - Msza św. za żywych i zmarłych członków internetowej grupy modlitewnej „ModlitwaRazem” oraz w intencjach, w których grupa się modli. Po Mszy św. - Koronka do Miłosierdzia Bożego. Będzie można również słuchać audio transmisję tej Mszy św. na żywo. Zapraszamy!
6 grudnia (pierwszy piątek miesiąca) o godz. 18.00 w Korbielowie w kościele Ojców Dominikanów pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów przy ulicy Dominikańskiej 1 - Msza św. za żywych i zmarłych członków internetowej grupy modlitewnej „ModlitwaRazem” oraz w intencjach, w których grupa się modli. Przed Mszą św. o godz. 17.30 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i ucałowanie relikwii św. Siostry Faustyny. Zapraszamy!
9 listopada (druga sobota miesiąca) o godz. 9.00 w Sandomierzu w kościele św. Jakuba, który jest podwójnym sanktuarium – Błog. Sadoka i 48 Sandomierskich Męczenników Dominikańskich oraz Matki Bożej Różańcowej przy ulicy Staromiejskiej 3 - Msza św. za żywych i zmarłych członków internetowej grupy modlitewnej „ModlitwaRazem” oraz w intencjach, w których grupa się modli. Po Mszy św. - Koronka do Miłosierdzia Bożego. Będzie można również słuchać audio transmisję tej Mszy św. na żywo. Zapraszamy!
1 listopada (pierwszy piątek miesiąca) o godz. 18.00 w Korbielowie w kościele Ojców Dominikanów pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów przy ulicy Dominikańskiej 1 - Msza św. za żywych i zmarłych członków internetowej grupy modlitewnej „ModlitwaRazem” oraz w intencjach, w których grupa się modli. Przed Mszą św. o godz. 17.30 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i ucałowanie relikwii św. Siostry Faustyny. Zapraszamy!
Archiwum wydarzeń: transmisje
 


Intencje mszalne  
Kliknij by przejść do strony z wyborem banerów

Chcesz zalinkować stronę ModlitwaRazem.pl?
Użyj banera!


Jacek Salij OP

Czy wolno porzucić narzeczonego?


Na ile narzeczeństwo jest wiążące? Obiecałam chłopakowi małżeństwo, byliśmy ze sobą kilka lat, owszem, nawet współżyliśmy, ale doszłam do wniosku, że chyba jednak nie jest on mężczyzną mojego życia. On nie chce się wycofać, narzuca mi się. „Nie podejrzewam cię, że mnie oszukiwałaś; to na pewno tylko kryzys, który przejdzie”. Ten argument powtarza w różnych sformułowaniach, a ja nie mogę wyjść za niego, chyba że z litości.

Z litości na pewno nie powinno się ani żenić ani wychodzić za mąż. Z drugiej strony, teraz zapewne nie trzeba Pani tłumaczyć, jak niedobrze się stało, że nie będąc małżeństwem, podjęliście współżycie. „Akt płciowy – że przypomnę naukę Kościoła na ten temat – powinien mieć miejsce wyłącznie w małżeństwie; poza nim stanowi zawsze grzech ciężki i wyklucza z Komunii sakramentalnej” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2390).

Po prostu nie powinno się wchodzić w sytuacje, z których może począć się dziecko, skoro się jeszcze nie zbudowało postawy wzajemnego oddania sobie, na pewno trwałego, na pewno do końca życia. Zapewne nie miałaby dziś Pani tego chłopaka na głowie, gdybyście nie próbowali niemożliwego: jednocześnie nie być małżeństwem i jakby nim być.

Naprawdę tak być nie powinno, że jakaś para nie jest jeszcze małżeństwem, a przecież jest więcej niż narzeczeństwem. Ludzie potrafią żyć w takim układzie cztery, a nawet i osiem lat, związują się wzajemnie, a potem jedno z nich odchodzi. Ten drugi stracił cztery albo i więcej lat, w których mógłby już dawno znaleźć swoją „drugą połówkę” i założyć rodzinę. A już tylko wspomnę o tym, że realizowali w tym czasie jakąś inną miłość, niż ta, jakiej Pan Bóg by od nich oczekiwał, miłość, która Panu Bogu nie mogła się podobać.

Pyta Pani, czy wolno taki związek zerwać? Oczywiście, że wolno, bo nie jest to związek małżeński, zaś do małżeństwa nie powinno się przystępować wbrew sobie. Zarazem jednak nie wolno było aż tak głęboko związywać z sobą drugiego człowieka, skoro nie zamierzało się z nim zakładać rodziny.

Wie Pani co? Naprawdę proszę się nie pogniewać, ale muszę to napisać: Kiedy czytałem Pani list i kiedy pisałem swoją odpowiedź, dziwnie uporczywie towarzyszyły mi pierwsze słowa Psalmu 119:

Szczęśliwi, których droga nieskalana,
którzy postępują według Prawa Pańskiego.
Szczęśliwi, którzy zachowują Jego upomnienia,
całym sercem Go szukają.